W wyniku realizacji zadania, zmodernizowano wystawę „NSZZ „Solidarność” – 30 lat”, powstałą dla uczczenia XXX rocznicy powstania „Solidarności” i zorganizowaną w historycznym budynku Sali BHP – w miejscu podpisania Porozumień Sierpniowych. Dotychczasowa baza wystawy (złożona z najważniejszych zdjęć z historii Związku, sztandarów „Solidarności”, eksponatów ilustrujących najważniejsze idee Związku oraz zdjęć i eksponatów z Sierpnia 1980 roku) została zmodernizowana poprzez zastosowanie nowych elementów wystawienniczych w celu zwiększenia o ok. 20% powierzchni wystawienniczej oraz zainstalowanie nowoczesnych technologii komputerowych w postaci 2 infokiosków i 1 kiosku interaktywnie multimedialnego. Infokioski służą rozwinięciu funkcji edukacyjnej wystawy, a nowe stabilne formy wystawiennicze pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa zwiedzających i lepsze zabezpieczenie muzealiów.
Zmodernizowana wystawa popularyzuje materialne dziedzictwo narodowe, jakim są zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe od roku 1980 aż po czasy obecne, dokumentujące wydarzenia doprowadzające do powstania demokracji w Polsce podkreślając wartości, które także i dzisiaj są związane z dochodzeniem do porozumienia. Wystawa ma także wielkie znaczenie dla Fundacji Promocji Solidarności, której celem zgodnie ze Statutem jest upamiętnianie oraz popularyzowanie dziedzictwa i dokonań NSZZ „Solidarność”, a także gromadzenie, zabezpieczenie opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych związanych z przeszłością Solidarności.
Niewątpliwą korzyścią zmodyfikowanej wystawy jest uniwersalizm i ponadczasowość przekazywanych treści oraz interaktywna forma przekazu dostosowana do oczekiwań młodych ludzi. Wystawa jest także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a interaktywne kioski internetowe są także zaprogramowane tak, aby mogły korzystać z nich również osoby niedowidzące oraz anglojęzyczni zagraniczni goście wystawy. Służy to propagowaniu aktywnego uczestnictwie w kulturze.
Obiekt, w którym mieści się wystawa jest przyjazny niepełnosprawnym ruchowo. Część ekspozycyjna ma na celu utrwalenie dziedzictwa narodowego, jakim stał się ruch Solidarności w latach 80. Eksponaty te dokumentują i popularyzują dziedzictwo Solidarności również w wymiarze regionalnym, gdyż od 30 lat Gdańsk jest znany w Polsce i zagranicą jako kolebka Solidarności. Treści wystawy wpisują się w działania na rzecz dialogu społecznego, propagując postawy oparte na świadomości własnej oraz szacunku i otwartości na wartość innych kultur i tradycji.
Tytuł nowej wystawy „Drogi do porozumienia”. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 22 czerwca 2012r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego