Szukaj

STOCZNIA SOLIDARNOŚĆ

Histotyczna Sala BHP


wersja do wydruku 
STOCZNIA SOLIDARNOŚĆ

Wystawa „Stocznia Solidarność” nawiązuje do dawnego muzeum zakładowego, zwanego Izbą Pamięci Stoczni Gdańskiej, które istniało w Sali BHP w latach 1978-1996. Ówczesne muzeum nie było ogólnodostępne, ale jego wygląd i wyposażenie zachowało się do dziś na licznych zdjęciach archiwalnych oraz filmach dokumentalnych. Część wyposażenia widać też w kadrach filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy.

W Sali BHP, dawnej sali szkoleń i muzeum zakładowego, ukonstytuował się i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tu podpisano Porozumienie Gdańskie, na mocy którego 31 sierpnia 1980 r. utworzony został Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Po 1996 r., w wyniku procesu upadłościowego Stoczni Gdańskiej, kolekcja muzeum została rozproszona. Dopiero w 2015 r. udało się odzyskać kilkadziesiąt eksponatów i tym samym podjąć próbę przywrócenia dawnej ekspozycji.

Obecna wystawa przedstawia historię Stoczni Gdańskiej i początki przemysłu stoczniowego w tym miejscu od 1844 r. Wystawa ukazuje stocznię jako zakład produkcyjny i miejsce najważniejszych wydarzeń historycznych.

Wszystkie eksponaty znajdujące się na wystawie zostały wytworzone w Stoczni Gdańskiej. Pochodzą one z dawnego muzeum zakładowego, mieszczącego się w Sali BHP. Najcenniejszymi świadkami narodzin „Solidarności” są dwie dioramy Wydziału K-2 i K-3 oraz wielki model „Daru Młodzieży”. Celowo nie ma tu dawnej figury Lenina, ponieważ w wolnych wyborach w 1989 r. Polacy ostatecznie pożegnali się z narzuconymi przez ZSRR ideami wodza rewolucji.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 sierpnia.2016 roku.


          


» wstecz