Szukaj

STOCZNIA SOLIDARNOŚĆ

Histotyczna Sala BHP


wersja do wydruku 
Aktualności
 2019-05-31
Wystawa czasowa "Bierzmowanie Polski"

Wystawa czasowa zatytułowana "Bierzmowanie Polski" poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 będącej iskrą, która pozwoliła rozpalić w sercach i umysłach obywateli ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej  nadzieję i wiarę w to, że oto właśnie staje się możliwe wyrwanie spod komunistycznego jarzma, w które wbrew naszej woli wpadliśmy jako kraj po zakończeniu II Wojny Światowej.

Wystawa została opracowana przez ks. Czesława Bogdała, dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Po raz pierwszy wystawa była prezentowana  9 czerwca 2009r. w 30 rocznicę przyjazdu Papieża do Krakowa. Wystawa składa się z 57 plansz  oddających  - jak podkreślał ks. Kardynała Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski - "w sposób najistotniejszy to czego dokonał Papież podczas historycznych  dni pielgrzymki do Ojczyzny..." Wystawa zostanie wypożyczona z Krakowa i przetransportowana do Gdańska na okres 1 miesiąca (czerwiec 2019). Wystawa będzie prezentowana w historycznym budynku Sali BHP. 

Bez wątpienia pielgrzymka ta zapoczątkowała zryw Polaków latem 1980r. i doprowadziła do powstania Związku. Będzie to wystawa całkowicie otwarta dla chętnych osób - wejścia nie będą biletowane. Wystawa dostępna od 1 do 31 czerwca 2019.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

      

 

Adm

» wstecz